Jak wybrać projekt domu?

jak wybrać projekt domu

Wybór projektu jest uwarunkowany wieloma czynnikami, jednym z ważniejszych i głównych kryteriów wpływających na kształt domu jest uzyskanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub też uzyskaniu Warunków Zabudowy (WZ), w których są ściśle określone cechy zabudowy, wraz z zapisami dotyczącymi zabudowy działki oraz przyległych działek sąsiednich.

Powyższe dokumenty można uzyskać w organach administracyjnych, którym podlega nieruchomość w danym powiecie lub mieście.

Usytuowanie budynku na działce jest uwarunkowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury o Warunkach technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Standardowo budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniej niż:

  • 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
  • 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

Dopuszcza się również inne usytuowanie obiektu wynikające z ustaleń MPZP lub WZ oraz przepisów odrębnych.

Najdogodniejszym rozwiązaniem funkcjonalne jest wtedy, gdy pokój dzienny i sypialnie są umieszczone od strony ogrodu, natomiast wejście oraz kuchnia od ulicy. Należy zwrócić szczególną uwagę na istniejące już budynki sąsiednie. Przestrzeń rodzinna powinna być tak zaprojektowana, aby maksymalnie wygospodarować dobre wizualne połączenie wnętrza domu z ogrodem i działkami sąsiadów.

Warto zwrócić także uwagę na usytuowanie domu względem stron świata. Od tego będzie zależało oświetlenie pomieszczeń. Strona północna, jako mniej nasłoneczniona, jest najdogodniejszym miejscem na kotłownie, garaż, spiżarnie czy gabinet, a strona południowa najczęściej wybierana na salon i taras, w zależności od upodobań domowników. Jeśli chodzi o sypialnie to dla tych, co lubią wcześnie wstawać proponujemy wschodnią część domu, natomiast zachodnia część i północna umożliwi dłuższe spanie.

Zważając na trudności w podejmowaniu decyzji o zakupie projektu oraz związanymi z problemami w wyborze odpowiedniej lokalizacji domu na działce – prosimy o kontakt z pracownią w celu profesjonalnego doradztwa i zakupu projektu. Z naszej strony postaramy się jak najtrafniej dopasować projekt do Państwa potrzeb oraz doradzić najlepsze usytuowanie domu względem stron świata. Możemy też dokonać zmian w projektach, które chcą państwo u nas zakupić. Taką usługę wyceniamy indywidualnie.